Přitahuješ se silnýma, ale unavenýma a bolavýma rukama. A velmi rychle to dochází síla. Pud přežití je ale silnější, a tak se instinktivně držíš jako matčina prstu. Lněné lano tě škrábe do bolavých dlaní, ale ty pořád postupuješ vzhůru.

Nečekal jsi tak náročný výstup. Mysle jsi si, že to bude jen několik metrů, jenže ono se to táhne a konec šachty vidět není. Únavou se ti potí dlaně. A pot klouže. Naštěstí máš na rukou suchou vrstvu mouky, která pot vsaje.

Víš, že si musíš pospíšit. I přes bolest proto rychlíš svůj postup. Svaly a jejich jednotlivá vlákna zabírají jako muži na veslici, a přitom do mozku posílají informace o tom, že již dávno vyčerpali zásobu energie. V duchu jim slibuješ odpočinek a všemožné odměny, pokud tě nezradí.

Nakonec tvá ruka narazí na dřevěné dno výtahu. Teď teprve začne západ o život. Nepřemýšlel jsi o dva kroky dopředu, jako by to udělal šachista na vítězném tažení. Proto musíš nyní čelit krutým následkům.

Visíš teď jen za jednu ruku, protože druhou ohmatáváš dřevěnou desku, která je vlastně podlahou výtahu. Hledáš všechny možné nerovnosti, aby ses jich mohl zachytit a ideálně přeručkovat na plošinu samotnou. jenže nenahmatáš nic.

Proto se na laně spustíš trochu níže a zkusíš se rozhoupat. Nohama kýveš sem a tam jako na houpačce. když získáš dostatečný švih, začneš se odrážet od stěn šachty. Tím se pokusíš získat takový švih a rychlost, že by ses dokázal špičkou zachytit za okraj desky.

první pokus selhal. Tvé tělo křičí bolestí jako orchestr při fortissimu. Druhý pokus tak selhal a s ním zmizelo i odhodlání a nadšení z útěku. Třetí a poslední pokus vyšel. Zachytil jsi se nohou za okraj výtahu. Napnul jsi kolenní vaz, aby ses přitáhnul a rychle jsi přehmátnul rukou. Dřevěná deska zaduněla, jak o ni plácla tvá poprášená dlaň. Když se náročně a z poslancích sil vyšplháš na podestu výtahu, schoulíš se s pláčem do klubíčka. Slzy únavy a vyčerpání se mísí se slzami štěstí. Chce se ti spát, ale tep vystrašeného srdce ti to nedovolí. A tak aspoň ležíš a užíváš si zaslouženého vítězství.B322a